2016/02. számú Méhészet szaklapban jelent meg az általam írt cikk a G 50 kaptár-konténerről.
2016/03. számú Méhész újságban jelent meg az általam irt cikk a G 50 kaptár-konténerreől.

VÁNDORMÉHÉSZKEDÉS

2016. FEBRUÁR
Nyolcvan méhcsalád
egy utánfutón

Méhészek között klasszikus kérdés, hogy melyik a jó kaptár. A méhek szemszögébol ez kevésbé lényeges. Nekik a száraz, meleg faodú, vagy a hasonló hely is megfelel. A méhészek már igényesebbek. Eloször azt kell tisztázniuk, hogy ki milyen méhészkedést folytat. A kaptárnak – vándorméhésznél – más szemszögbol kell megfelelnie, mint az állóméhészkedést folytatónak. Abban viszont minden méhésznek egyet kell értenie, hogy nem a kaptár gyujti a nektárt, hanem az eros méhcsaládok.



költ­ség­gel és idő­vel szá­mol­ni er­re a kap­tár­tí­pus­ra át­ál­lás­kor. Az NB és Hu­nor ke­re­tek ese­té­ben is egy­sze­rű az át­ál­lás. A kap­tár­ban a ket­tő csa­lá­dot vá­lasz­fal kü­lö­ní­ti el, ezt egy­sze­rű­en ki le­het ven­ni és az NB vagy Hu­nor ke­re­tek ide be­rak­ha­tó­ak. Ez uni­ver­zá­lis kap­tár, ezért a Ma­gyar­or­szá­gon hasz­nált ke­re­tek mind el­fér­nek ben­ne, il­let­ve ez­zel a kap­tár­ral pár­hu­za­mo­san bár­mi­lyen kap­tár hasz­nál­ha­tó a mé­hé­szet­ben. Ván­dor­lás­kor csak a dol­go­zó mé­he­ket kell a fé­szek nél­kü­li rész­be rak­ni, a ke­re­te­ket nem. A nagy méz­hor­dás­hoz nem sok kap­tárt kell szál­lí­ta­ni a mé­hész­nek, ha­nem sok mé­het.
   A G 50 kap­tár­kon­té­ner az idő­já­rás­ban és a va­gyon­vé­de­lem­ben is nagy se­gít­ség le­het, mert ki­a­la­kí­tá­sa mi­att zárt te­ret al­kot. Al­kal­maz­ha­tó a XXI. szá­zad­nak meg­fe­le­lő va­gyon­vé­de­lem is, ugyan­is a kap­tá­rok ki­hú­zá­sá­nak meg­a­ka­dá­lyo­zá­sá­ra jó meg­ol­dás le­het a táv­i­rá­nyít­ható köz­pon­ti­zár, amely egy­ben ri­asz­tót is éle­sít­het. En­nél a kon­té­ner­nél to­váb­bi vé­del­met
je­lent­het a GPS jel­a­dó be­sze­re­lé­se, itt egy is ele­gen­dő, amit el le­het rej­teni. A kon­té­ner kü­lön­le­ges al­vá­za mi­att a ta­laj­tól em­ber­ma­gas­ság­ban van­nak a kap­tá­rok, ami elő­nyös a mé­hek ke­ze­lé­sé­nél, il­let­ve az idő­já­rás és a nö­vény­zet, vagy a kü­lön­bö­ző ál­la­tok­kal szem­ben is vé­del­met nyújt.
   A te­le­fon­ra ada­tot kül­dő kap­tár­mér­leg is el­he­lyez­he­tő, eb­ben az eset­ben a mé­hész a tá­vol­ból is ér­te­sül­het a na­pi nek­tár­hor­dás­ról. A meg­fe­le­lő biz­ton­sá­gi be­ren­de­zé­sek és kap­tár­mér­leg el­he­lye­zé­se ese­tén meg­old­ha­tó, hogy a mé­hész­nek nem kell min­dig a mé­hek kö­ze­lé­ben len­nie, ami ván­dor­lás­kor nagy se­gít­ség. Ez­zel az új meg­ol­dás­sal sze­ret­ném sok mé­hész­tár­sam ne­héz mun­ká­ját meg­könnyí­te­ni. (X)
Gurman Zoltán








MÉHÉSZET • 23
A
vándor­mé­hész­ke­dés ne­héz és bo­nyo­lult mun­ka. Ezt még a ki­szá­mít­ha­tat­lan idő­já­rás és a meg­nö­vek­vő úti­költ­sé­gek is ne­he­zí­tik. Sok mé­hész kol­lé­gá­nak emi­att el is megy a ked­ve a ván­dor­lás­tól, pe­dig ér­de­mes ki­hasz­nál­ni Ma­gyar­or­szá­gon a ket­tő vagy há­rom akác­vi­rág­zást. Sok he­lyen nincs meg­fe­le­lő méh­le­ge­lő sem.
   Se­gí­te­ni sze­ret­ném a ván­dor­mé­hé­szek ne­héz mun­ká­ját a tel­je­sen új fej­lesz­té­sű G 50 méh­kap­tár­ral és kon­té­ner­rel, amit a költ­sé­gek csök­ken­té­sé­re fej­lesz­tet­tem ki. Az után­fu­tó mé­re­te 250×130cm. Ilyen kis­mé­re­tű szál­lí­tó­jár­mű ese­tén fon­tos a meg­fe­le­lő súly is. A kon­té­ner és az üres kap­tár 640kg, ami 20db két­csa­lá­dos kap­tár el­he­lye­zé­sét teszi le­he­tő­vé. Egy kap­tár­ban 50db ke­ret­léc he­lyez­he­tő el. A kap­tár könnyű­szer­ke­ze­tes ki­a­la­kí­tá­sa és a kü­lön­le­ges tech­no­ló­gia mi­att ez a szál­lí­tás meg­old­ha­tó. Ilyen nagy mennyi­sé­gű méh­csa­lád szál­lí­tá­sá­hoz ha­gyo­má­nyos kon­té­ner­rel kb. hat­szor na­gyobb négy­zet­mé­terű jár­műre len­ne szük­ség! Eb­ben az eset­ben a költ­sé­gek is ala­cso­nyab­bak.
   A kon­té­ne­rek­nél ál­ta­lá­ban a gya­log­kap­tá­ro­kat hasz­nál­ják, ami azért nem a leg­jobb, mert ezek­nél a hely­ki­hasz­ná­lás nem meg­fe­le­lő. A leg­e­lő­nyö­sebb az, ha a ki­já­ró ol­dal mi­nél kes­ke­nyebb. A G 50 kap­tár ese­té­ben ez na­gyon ked­ve­ző. To­váb­bá ez két­csa­lá­dos kap­tár, így hasz­nál­hat­juk a ket­tő­csa­lá­dos tech­no­ló­giát is. Ván­dor­lás­kor az egyik csa­lád­tól el le­het ven­ni a fész­ket, a vá­lasz­fa­lon lé­vő nyí­lás ki­nyi­tá­sá­val pe­dig biz­to­sí­ta­ni, hogy az anya­méh fe­ro­mon il­la­ta­nya­ga át­men­jen a kap­tár má­sik ré­szé­be is. Mi­vel a kap­tár egyik fe­lé­ben nincs anya­méh, ezért raj­zás sem lehet­sé-
ges, ugyan­is eh­hez az anya ki­re­pü­lé­se is szük­sé­ges. A kap­tár­nak eb­be a ré­szé­be egy má­sik csa­lád dol­go­zó­it is be le­het rak­ni. Itt nincs fi­a­sí­tás sem, vagy­is nincs szük­ség daj­ka­mé­hek­re. Így a kap­tár ezen ré­szé­ben akár há­rom csa­lád­nak meg­fe­le­lő dol­go­zó méh is le­het, a má­sik rész­ben pe­dig egy csa­lád él. Egy G 50 kap­tár­ban így négy méh­csa­lád­nak meg­fe­le­lő dol­go­zó méh le­het. Amennyi­ben nincs tar­ta­lék méh­csa­lá­dunk, ahon­nan dol­go­zó mé­he­ket ve­he­tünk el, ak­kor az anya zár­ká­zá­sa is jó mód­szer. Eb­ben az eset­ben sem lesz fi­a­sí­tás és több méh tud nek­tárt gyűj­te­ni.
   A kap­tá­rok spe­ci­á­lis kon­té­ner­ben van­nak el­he­lyez­ve, ami a szál­lí­tás­nál nagy se­gít­sé­get je­lent. A kap­tá­ro­kat nem bel­ső ke­ze­lő­fo­lyo­só­ra kell ki­húz­ni, ha­nem kint­re, ez­ál­tal nagy és ké­nyel­mes he­lyen ke­zel­het­jük mé­he­in­ket. Ván­dor­lás­kor gyor­san, költ­ség­ta­ka­ré­ko­san dol­goz­ha­tunk. Elő­nye az is, hogy az el­vett fé­szek mé­he­i, és ame­lyik­től a dol­go­zó mé­he­ket el­vet­tük, biz­ton­sá­gi tar­ta­lék lesz. Be­teg­ség vagy lo­pás ese­tén a mé­hész­nek van­nak egész­sé­ges mé­hei és nem a nul­lá­ról kell kez­de­ni.
   A mé­hek könnyen tisz­tán tart­hat­ják a kap­tárt, de a tisz­ta­sá­got a mé­hész is se­gít­he­ti, mi­vel a kap­tár le­ve­he­tő alj­desz­ká­val el­lá­tott. Ez nagy se­gít­ség az at­ka­fer­tő­zés el­le­nőr­zés­énél is, il­let­ve méz­per­ge­tés ese­tén így meg­old­ha­tó a mé­hek le­fú­vá­sa a ke­re­tek­ről. A kap­tár alá egy spe­ci­á­lis zsá­kot kell fel­fo­gat­ni és a mé­he­ket ide le­het fú­jat­ni, ez­u­tán a mé­zes ke­re­te­ket gyor­san el le­het ven­ni, és a mé­he­ket vissza­rak­ni a kap­tár­ba. Ez az egyik leg­al­kal­ma­sabb mód­szer a nagy­ü­ze­mi ter­me­lés­re.
   A ke­re­tek mé­re­te az NB 1/2 ra­ko­dó­kap­tár ke­re­té­vel meg­e­gye­ző, ezért nem kell plusz